Aromaterapia – kiedy warto wykorzystać właściwości lecznicze olejków eterycznych?

Aromaterapia znana jest już od stuleci. Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie doceniali terapeutyczne zalety aromatycznych części roślin. Dziś również korzystamy z ich właściwości. Co trzeba wiedzieć o aromaterapii?

Aromaterapia – co to jest?

Aromaterapia to metoda medycyny naturalnej polegająca na leczeniu różnych dolegliwości za pomocą olejków eterycznych z roślin. Wykorzystywane są do tego inhalacje, nawilżacze powietrza czy wchłanianie olejków przez skórę.

Aromaterapię można stosować w SPA, ale również można z niej korzystać w domowym zaciszu. Olejki eteryczne można wykorzystywać w czasie kąpieli, do odprężającego masażu czy do skropienia pościeli. Olejki eteryczne można również wykorzystać do kompresów i okładów, które uśmierzą ból.

Bardzo popularnym sposobem wykorzystania olejków eterycznych jest podgrzewanie ich w kominkach do aromaterapii. Do miseczki, która umieszczona jest w górnej części kominka nalewamy wybrany olejek. Do wnętrza kominka wkładamy zapaloną świeczkę typu tea-light (popularnie nazywane podgrzewaczami). Dzięki świecy olejki się rozgrzeją i ich aromat zacznie unosić się w pomieszczeniu.

Innym sposobem wykorzystania aromatycznych olejków jest parówka. Można do tego wykorzystać miskę z gorącą wodą, do której dodajemy wybrany olejek eteryczny. Na litr wody dodajemy około 10 kropli olejku. Inhalacje wykonujemy 2-3 razy dziennie przez około 10 minut.

zapach samochodowy cytrynowy

Aromaterapia – korzyści

Nasze życie przebiega w bardzo szybkim tempie. Ciągłe wyzwania, pośpiech nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Bardzo często ogarnia nas zmęczenie i zniechęcenie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po olejki eteryczne.

Chcąc ukoić układ nerwowy warto wykorzystać olejki takie jak lawenda, bergamotka, mięta czy olejek cytrynowy. Dzięki temu nastąpi poprawa nastroju i zmniejszymy wybuchy gniewu.

Depresja to choroba XXI wieku. Zmaga się z nią wiele osób. Idealnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego oraz terapii psychologicznej będzie aromaterapia. Warto wykorzystać zioła takie jak rumianek, lawenda czy jaśmin.

Olejki eteryczne są również stosowane w zwalczaniu uporczywych bólów głowy i migren. Warto wykorzystać olejek mięty, eukaliptusa, drzewa sandałowego oraz rozmarynu. Można je mieszać, a następnie wsmarować w skórę szyi, głowy czy zatoki. Ważne jest wykorzystanie olejku bazowego. Wykorzystuje się olejek z awokado, migdałów, orzechów kokosowych, pestek moreli lub olejek sezamowy.

piękny zapach

Ulgę w bólu przyniosą takie olejki jak rozmaryn, eukaliptus, lawenda, rumianek, szałwia czy mięta pieprzowa. Stosowanie aromaterapii pozwoli uśmierzyć dotkliwy ból i zrezygnować z farmakologicznego wsparcia. Warto pamiętać, że leki często mają dużo skutków ubocznych. Olejki eteryczne są od nich wolne.

Szybkie tempo zżycia nie sprzyja jedzeniu domowych potraw. Stołowanie się w restauracjach często skutkuje dodatkowymi kilogramami, problemami z zaparciami, niestrawnością czy wzdęciami. Tu również możemy szukać pomocy w aromaterapii. Najlepsze olejki eteryczne, które pomogą w zwalczaniu problemów trawiennych to przede wszystkim olejek z cytryny i pomarańczy. Warto również wypróbować olejki z szałwii, imbiru, kopru, lawendy i rumianku.

Zwiększyć energię pomogą olejki eteryczne z takich roślin jak cynamon, kardamon, jaśmin, drzewo herbaciane, rozmaryn czy goździki.

Aromaterapia jest oparta na naturalnych składnikach. Jak widać rośliny mają wiele właściwości, które mogą pomóc w codziennych problemach. Warto dokładnie zapoznać się z działaniem olejków eterycznych i wykorzystać ich moc. Jest to łatwy i bardzo przyjemny sposób na poradzenie sobie z wieloma problemami zdrowotnymi.