Jak powstają olejki zapachowe?

Olejki zapachowe potrafią cudownie wprowadzić w stan odprężenia i relaksacji, pomagają bowiem odpocząć i zregenerować siły witalne. Znali je już starożytni Egipcjanie, zaś do Europy dotarły wraz z wyprawami krzyżowymi w XI – XII wieku. Obecnie występują w przeróżnych zapachowych produktach, takich jak mydełka, świece czy zawieszki zapachowe. Są bardzo popularne, a do tego dobre dla zdrowia, dlatego z powodzeniem wykorzystywane są w aromaterapii. Przyjrzyjmy się zatem bliżej czym są olejki zapachowe, jak powstają i w jaki sposób działają na ludzi.

Czym są olejki zapachowe?

Olejki zapachowe, inaczej zwane eterycznymi, są to substancje zapachowe – lotne lub ciekłe, w naturze występujące w specjalnych komórkach w tkance wydzielniczej różnych roślin. Z tego też powodu, tego typu zapachy wytwarzane są m.in. z roślin olejkodajnych (np. sosnowatych, mirtowatych), jasnotowatych i rutowatych.

Tego typu kompozycje zapachowe najczęściej są bezbarwne, choć mogą również przyjmować kolor lekko żółty, zielony, a czasem nawet błękitny czy brunatny. Jeśli chodzi o ich właściwości to najczęściej są one lżejsze od wody, nie rozpuszczają się w niej, ale za to bez problemu rozpuszczają się w alkoholu i ciekłych tłuszczach.

Jak powstają olejki zapachowe?

Olejki zapachowe produkowane są na wiele sposobów – poprzez destylację z parą wodną, wytłaczanie, absorpcję w tłuszczach na zimno lub też ekstrakcję rozpuszczalnikami lotnymi bądź nielotnymi. Wytwarzane są zarówno ze świeżych, jak i suszonych roślin. Do ich produkcji wykorzystuje się liście, kwiaty, owoce, drewno, korę, a nawet korzenie drzew i roślin.

Olejki zapachowe i ich wpływ na ludzi

Olejki naturalne wpływają na człowieka poprzez swój zapach, inhalację, masaż czy kąpiel, powodując poprawę samopoczucia. Każdy olejek eteryczny ma swoją własną kompozycję zapachową, składającą się z substancji zapachowej pochodzenia naturalnego oraz dodatku składników chemicznych, które współdziałają w leczeniu ciała i umysłu.
Olejki naturalne zaliczane są do substancji antyseptycznych, a więc wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteriobójcze, dezynfekujące, uśmierzające ból czy nawet antydepresyjne. Ponadto działają relaksacyjnie, odświeżająco i pobudzająco.

Olejki eteryczne z powodzeniem stosowane są w ziołolecznictwie oraz aromaterapii. Zapachy potrafią przywołać wspomnienia, pomagają się odprężyć i zrelaksować, czasem działają nawet przeciwlękowo, mogą pomóc więc w zasypianiu. Z tego też powodu niektórzy palą wieczorem świece zapachowe czy kadzidła, lub zażywają ciepłych kąpieli zapachowych po ciężkim dniu pracy.

Olejki zapachowe najczęściej wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków, do tworzenia perfum, a także przypraw. Znajdziemy więc je w kremach i balsamach do ciała, mydełkach, solach do kąpieli, a także świecach czy woreczkach zapachowych. Z wykorzystaniem olejków produkujemy również nasze zawieszki zapachowe. Olejki zapachowe kupimy też zamknięte w małej buteleczce. Parę kropel wystarczy by przygotować sobie cudowną, aromatyczną kąpiel czy wykonać relaksacyjny masaż. Można też dodany go do kominka zapachowego, wówczas ulubiona kompozycja zapachowa zawita w całym domu.