Wpływ zapachów na ludzką psychikę

Zmysł węchu człowieka nie jest tak ostry, jak niektórych zwierząt, np. psów, jednak nadal ma bardzo duży wpływ na nasze funkcjonowanie. Okazuje się, że zapach może wpływać pozytywnie lub negatywnie na ludzką psychikę, a nawet przywoływać wspomnienia.

Jak działa zmysł węchu?

To, co nazywamy zapachem, to tak naprawdę odpowiednia konfiguracja cząsteczek węgla, które po zetknięciu z rzęskami obecnymi głównie w nosie pobudzają układ nerwowy, a ten wytwarza impulsy w neuronie węchowym i wysyła je do mózgu. Okazuje się również, że o danym zapachu nie decyduje wielkość cząsteczek węgla, czyli dana ilość atomów, a ich konfiguracja.

Zmysł węchu ma różną ostrość i czułość w zależności od osoby, nie jest on jednakowy dla każdego człowieka. Co do zasady zmysł ten jest silniejszy, a raczej wrażliwszy u kobiet, a mniej aktywny u mężczyzn. Co więcej, jako ludzie jesteśmy w stanie kompletne inaczej odbierać dokładnie tę samą woń, a widać to na przykładzie perfum. Dla niektórych ostre perfumy są odrzucające, bo po prostu zbyt intensywne, a dla innych są wręcz delikatne, ponieważ ich zmysł węchu jest mniej czuły i potrzebują większej intensywności.

Nasz węch nie jest stały, a na jego zmianę ma wpływ: pora roku, stan zdrowia, wiek, pora dnia, a nawet nastrój. Najdotkliwiej te zmiany odczuwają kobiety w okresie ciąży, czy okresu miesiączkowego. Kobieta w takim okresie może mieć całkowicie inne wyczucie zapachów.

Jak zapachy wpływają na ludzką psychikę?

Często przywiązujemy wagę tylko do tego, co widzimy, a mniej do tego, co czujemy, choć oba zmysły mają podobnie silny wpływ na naszą psychikę. Wiele badań potwierdziło, że środowisko, w którym przebywamy, np. pokój, w którym się uczymy lub pracujmy, powinno być czyste, bo bezpośrednio wpływa to na efektywność pracy. Ten wpływ nie jest bezpośredni, a odbywa się podświadomie, czyli jak?

Jeśli na naszym biurku i wszędzie dookoła panuje istny chaos, to wpływa to negatywnie na naszą produktywność. Nasz mózg odbiera wizualne bodźce o nieporządku i chaosie, przez co cały organizm pracuje po prostu gorzej. Mniejszą uwagę przywiązujemy jednak do zmysłu węchu. Jeśli miejsce pracy jest zakurzone, np. mamy wiele szafek, z których dawno nie ścieraliśmy kurzu, to w takim powietrzu powstają, chociażby roztocza, które mogą powodować spadek samopoczucia, szczególnie dla alergików. Lub, jeśli w miejscu pracy pachnie po prostu brzydko, to również do mózgu docierają nieprzyjemne, negatywne sygnały, które obniżają nasze samopoczucie, a tym samym zmniejszają produktywność.

Dlatego tak ważne jest, aby dbać o miejsce, w którym żyjemy, ponieważ jako ludzie bezpośrednio korelujemy ze środowiskiem i jeśli ono jest niepoukładane, to my również funkcjonujemy gorzej.

To jednak nie wszystko, ponieważ okazuje się, że dana woń może nawet przywoływać wspomnienia, podobnie jak zmysł smaku. Nasz mózg potrafi połączyć ją z danym wydarzeniem z przeszłości, zarówno pozytywnym, jak i negatywnym, a to bezpośrednio wpływa na naszą psychikę w danym miejscu. Wiele osób doświadcza tego, kiedy odwiedza dom rodzinny po wielu latach życia poza nim. Zakładając, że w tym miejscu nie działo się nic złego, to zwykle czujemy się odprężeni i zrelaksowani – wręcz błogo i beztrosko.

Leczenie z wykorzystaniem zmysłu węchu

Zapachy oddziałują na naszą psychikę i mogą: podnieść ciśnienie krwi, spowodować wydzielanie soków żołądkowych, przyśpieszyć oddech, a nawet wywołać podniecenie seksualne, gniew, rozdrażnienie czy niepokój.

Z uwagi na te czynniki powstała nowa dziedzina medycyny naturalnej – aromaterapia. Istotą takiej kuracji są olejki, które wcieramy w skórę, używamy do kąpieli lub na ubrania, a ich celem jest poprawa naszego samopoczucia głównie z uwagi na miłą woń. Inhalacja takich olejków wpływa na wydzielanie hormonów zwalczających stres, takich jak oksytocyny i serotoniny.

O roli zmysłu węchu wiedzą również przedsiębiorcy, a konkretnie osoby odpowiedzialne za optymalizacje sprzedaży. Zdarza się bowiem, że dane stoiska pachną w odpowiedni sposób, co podświadomie skłaniają nas do pozostania dłużej w danym miejscu, a więc zwiększają szanse, że zapoznamy się z ofertą. Co więcej, wraz ze wzrostem poczucia rośnie prawdopodobieństwo, że będziemy skłonni wydać dodatkowe pieniądze.

Podsumowując

Zapachy są wszechobecne, a nasz zmysł węchu stale je rejestruje i choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, to stale odbieramy ogromną ilość bodźców, które wpływają na nasz stan psychiczny. Dlatego ważne jest dbanie o najbliższe otoczenie, porządek i higienę, bo gdy miło pachnie w naszym otoczeniu, to jest nam po prostu lepiej.

zapachy samochodowe ikea-family

Jesteśmy producentem zawieszek zapachowych – skutecznych gadżetów reklamowych z logo firmy. Zapoznaj się z naszą ofertą.