Zapach czystości

Czym jest zapach czystości? Jak najlepiej jest wyjaśnić to pojęcie osobie, która nie wie, o czym dokładnie jest mowa? Gdyby podążać śladem wyjaśnień zawartych w encyklopedii, to czystość oznacza po prostu brak brudu. Czyli kierując się takim wyjaśnieniem, czy zapach czystości to po prostu brak zapachu? Nie do końca, w końcu producenci różnego rodzaju środków czystości toczą pomiędzy sobą niekończącą się bitwę na zapachy umieszczane w swoich produktach. Co chwila powstają kolejne kompozycje coraz to bardziej skomplikowanych i wyrafinowanych zapachów. Jak więc widać, nie jest to takie proste, jak się może wydać na pierwszy rzut oka lub też, co bardziej adekwatne, na pierwszy węch nosem.

Jaki jest zapach czystości?

Wyprane białe ręczniki i kwiat jako symbole zapachu czystościTo jakiego rodzaju zapachy są sprzedawane nam w środkach czystości, wbrew pozorom w głównej mierze nie zależy od rozwoju technologii i wyścigu pomiędzy poszczególnymi producentami, lecz po prostu od geografii. Okazuje się bowiem, że środki czystości posiadają zupełnie różne od siebie zapachy zależnie od tego, gdzie są sprzedawane. Chemia czyszcząca w Polsce może mieć zupełnie inny zapach niż w Szwajcarii, a ta sprzedawana w Hiszpanii, będzie pachniała całkowicie odmiennie od tej w Grecji. Przykładowo w Polsce za zapach czystości odbiera się cytrusy i miętę, natomiast w Szwajcarii jest to zapach brzoskwini.

Intensywność zapachu

Jeszcze ciekawiej ta kwestia wygląda w krajach znacznie bardziej egzotycznych niż europejskie podwórko. Przykładowo Indie, to domena zapachów bardzo intensywnych, które wręcz przytłaczają. Wszystko z powodu bardzo dużych problemów natury sanitarnej w tym kraju, które mocne zapachy mają za zadanie skutecznie przykryć. Praktyka ta jest zresztą znana również w krajach zachodnich, gdzie nieprzyjemne zapachy są ukrywane za pomocą różnego rodzaju świeczek i olejków zapachowych. Nie jest to nowoczesny wynalazek, ponieważ takie praktyki przykrywania przykrego zapachu innym, bardzo intensywnym, znane są od setek lat. Kroniki donoszą, że już Ludwik XIV, w XVII-wiecznej Francji nie przepadał za myciem, uważając to za niezdrowe. Zamiast tego wolał, żeby polewano go hektolitrami perfum, które miały za zadanie zniwelować nieprzyjemną woń królewskiego smrodu. Plotka głosi, że zapach był na tyle silny i nieprzyjemny, że liczne kochanki króla musiały sobie zasłaniać twarze chusteczkami nasączonymi perfumami.

Jak na człowieka działa zapach czystości?

Poznaliśmy już po pierwsze encyklopedyczną definicje zapachu czystości, a także zapoznaliśmy się jej praktyczną odsłoną na przykładzie wielu krajów świata. Zajrzeliśmy również nieco w przeszłość, aby przekonać się, że czystość miała swój zapach już w XVII wieku. 

O wiele jednak poważniejszym i bardziej intrygującym pytaniem jest to, jak konkretny zapach działa na człowieka? Jakie w chwili jego wąchania następują zmiany w mózgu i ciele? Czy jest to kwestia wychowania, czyli obcowania w otoczeniu konkretnych zapachów w czasie dzieciństwa? A może jest to zaprogramowane w naszych genach, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie? To niezwykle intrygujące pytanie zadali sobie naukowcy Hendriks, Holland i Aarts. Przeprowadzili oni stosowne badania w tym zakresie.

Badanie zapachu czystości

Ich celem było sprawdzenie tego, jaki wpływ mają zapachy na nieświadomych ich obecności ludzi. W badaniu użyto unoszącego się w powietrzu cytrynowego zapachu popularnego środka czystości. Jak się okazało, badane osoby nie tylko wykazały się o wiele większą pamięcią dotyczącą czynności bezpośrednio związanych ze sprzątaniem i czyszczeniem, ale także sami dbali w większym stopniu o czystość. Innym słowy, cytrynowy zapach środka czyszczącego spowodował, że podświadomie każdy z uczestników o wiele staranniej dbało o swoje najbliższe otoczenie.

Zapach czystości a moralność

Oczywiście to pierwsze badanie nie pozostało jedynym. Bardzo ciekawe wnioski płynące z ekspozycji nieświadomych ludzi na cytrynowy zapach spowodowały kontynuowanie badań nad zapachami czystości. Niezwykle ciekawe wnioski wysnuła Katie Liljenquist, która przeprowadzała badanie pod tytułem „zapach cnoty”. Stwierdziła ona, że występujący w danym kraju zapach czystości powoduje u ludzi bardziej moralne zachowanie. W eksperymencie osoby poddane zapachowi czystości charakteryzowały się większą szczerością, a także charytatywnością. Ma to swoje potwierdzenie w starszym porzekadle, które mówi, że sprzątanie uspokaja myśli. Dziś już wiemy, że to nie samo sprzątanie tak działa. Więc co innego? Chodzi o występujący podczas sprzątania zapach, który silnie oddziałuje na psychikę człowieka.

Do określenia stanu moralności i pomieszczenia używa się dokładnie to samo stwierdzenie. A skoro czystość fizyczna i czystość moralna jest tożsama, to znaczy, że wspólnym mianownikiem jest tu również zapach czystości, który łączy ze sobą te dwie części równania. Jak więc można sądzić, zmuszanie dziecka do posprzątania swojego pokoju po jego niegrzecznym zachowaniu, nie musi mieć wcale charakteru tylko porządkowego. Może przyczynić się także do posprzątania jego umysłu, czyli przełożyć się na większą grzeczność i ogładę.

Masz swój ulubiony zapach czystości? Zobacz, jakie kompozycje zapachowe przygotowaliśmy dla Ciebie!