Wilgoć w samochodzie? Zobacz jak sobie z nią radzić

Nawet w przypadku najpiękniejszego, najdroższego i nowoczesnego auta nie będzie można się nim w pełni cieszyć, jeśli w jego wnętrzu będzie nieprzyjemnie pachniało. Przez nasze zaniedbanie mogą zacząć rozwijać się we wnętrzu pojazdu różnego typu drobnoustroje, które odpowiedzialne są nie tylko za brzydki zapach, ale też za różnego typu dolegliwości zdrowotne. Czas najwyższy rozprawić się z grzybami, bateriami, pleśniami, wilgocią i zapachem stęchlizny w samochodzie.

Wilgoć w samochodzie i brzydki zapach? Sprawdź, jak się jej pozbyć!

mężczyzna podróżujący samochodem osłabiony przez wilgoćZapach stęchlizny w samochodzie jest bolączką wielu właścicieli samochodów. Kluczowe jest znalezienie przyczyny, czyli tego co powoduje brzydki zapach we wnętrzu auta. Nie sztuką jest kamuflowanie go przy pomocy zawieszki czy sprayu zapachowego. Najlepiej jest zacząć od dokładnego wysprzątania pojazdu.

Co może być przyczyną brzydkiego zapachu?

Za nieprzyjemną woń może odpowiadać pleśń, dym tytoniowy, rozkładające się resztki jedzenia czy jakaś cuchnąca substancja rozlana w aucie. Wytrzepanie dywaników, odkurzenie kabiny to podstawa. Nie można pominąć schowków, bagażnika i przestrzeni pod fotelami samochodowymi. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie deski rozdzielczej i pozostałych elementów kabiny przy pomocy specjalnych środków lub po prostu czystej ciepłej wody. Zalecane jest też dokładne umycie nadwozia i podwozia. Sprawdzić należy filtr kabinowy i usunąć z obudowy zalegające elementy typu liście.

Jak się pozbyć wilgoci z samochodu?

W przypadku problemów z wilgocią warto pozostawić całe pootwierane auto na słońcu. Jeśli w jego wnętrzu znajdują się jakieś ślady pleśni, to warto sięgnąć po środek przeciwpleśniowy. Pomoże też ocet i soda oczyszczona. Sposobem na pozbycie się wilgoci z tapicerki jest pozostawienie we wnętrzu auta kartek pogniecionej gazety szarej, które pochłoną nadmiar wody. Po paru godzinach należy je wyrzucić. Można też na całą noc pozostawić w samochodzie plastikowe naczynia wypełnione zwykłą solą. Godne polecenia są także woreczki z ryżem.

Co jeszcze pomoże na wilgoć w samochodzie?

Nieprzyjemny zapach pomoże zneutralizować żwirek dla kota. Wystarczy rozsypać go we wnętrzu, po czym odkurzyć po kilu godzinach. Świetnie sprawdza się worek płócienny wypełniony mieloną kawą, który pochłonie brzydki zapach. Kolejnym sposobem na nieprzyjemną woń dymu papierosowego, stęchlizny i paliwa jest sięgniecie po neutralizator zapachów. Jeśli jednak mamy skórzaną lub zamszową tapicerkę, to takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Idealną opcją będzie z kolei ozonowanie wnętrza pojazdu. Ozon rozprawia się nie tylko ze smrodem, ale też niszczy bakterie, grzyby i pleśnie. Jeśli chcemy uniknąć brzydkiego zapachu we wnętrzu swojego auta, to warto wyposażyć się w pochłaniacz wilgoci. Układ klimatyzacji i nawiewy są świetnym siedliskiem do bakterii i zarodków grzybów, które przyczyniają się do nieprzyjemnego zapachu w aucie. Należy wobec tego regularnie je przeczyszczać i odgrzybiać.

Jeśli chcemy przez cały czas cieszyć się przyjemnym dla nosa zapachem w swoim aucie, warto przez cały czas wozić w nim przyczepioną zawieszkę zapachową. Wybór jest naprawdę spory, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, zgodnie ze swoimi preferencjami.