Jak wybierać zawieszki zapachowe do auta to tylko wanilia

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w większych perfumeriach internetowych, znajdziemy nie tylko kosmetyki do ciała, lecz również dobrej jakości zawieszki zapachowe do auta. Oznacza to, że nie tylko producenci wyczuli koniunkturę, lecz również my, właściciele pojazdów jesteśmy coraz bardziej świadomi potrzeb estetycznych i higienicznych związanych z naszymi autami. Przyjemną atmosferę z domu lub miejsca pracy, gdzie normą stało się już stosowanie odświeżaczy powietrza lub aerozoli zapachowych, chcemy także zachować w naszych pojazdach.

Dlaczego właściwie stosujemy kosmetyki i zapachy samochodowe?

Obecnie, jak doskonale wiemy, możemy zakupić luksusowe zapachy w formie perfum lub mocowane na lusterku zapachy samochodowe w formie płaskiego kartonika. Zanim jednak pojawiły się zawieszki zapachowe do auta, ludzie od wieków stosowali swego rodzaju kosmetyki, które miały „uprzyjemnić” powietrze w budynkach mieszkalnych czy w pojazdach. Na uzdach końskich zawieszano mieszki z pięknie pachnącymi ziołami, a w izbach domostw wiejskich czy w kamienicach mieszczan mocowano u powały sufitu gałęzie z intensywnie pachnących drzew iglastych. Zielarze tworzyli zresztą mieszanki zapachowe na długo, zanim pierwsi francuscy perfumiarze stworzyli pierwsze perfumy dla paryskich dam. Branża perfumeryjna rozszerzała, więc swą działalność ze stulecia na stulecie, obejmując kolejne obszary życia społecznego. Nie ma, więc nic dziwnego w tym, że przyszła kolej na nasze samochody. Przemierzając codziennie kilometry na drodze do pracy lub na dłuższych trasach, również chcielibyśmy mieć zawieszki zapachowe do auta, po to by uprzyjemnić sobie przejazd.

zapach waniliowy do auta

Wanilia i jej wpływ na nasze samopoczucie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż ta ciekawa roślina, występująca endemicznie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i na południu Meksyku, jest blisko spokrewniona ze storczykami, tak często goszczącymi na półkach naszych kwiaciarń czy sklepów ogrodniczych. Jednakże tylko wanilia spośród storczykowatych ma takie właściwości, że producenci są w stanie wyekstrahować z tej rośliny, zapach waniliowy do samochodu. Już Meksykanie, którzy mniej więcej do roku 1800 byli monopolistami w przemysłowej uprawie wanilii zauważyli jej kojący i uspokajający wpływ na zwierzęta. Tak jak my, Słowianie stosowaliśmy zioła do odświeżania świątyń lub domostw, tak przodkowie współczesnych Meksykanów stosowali odpowiednio spreparowane owoce z torebki nasiennej wanilii. Wysuszone i uformowane w postać tzw. lasek wanilii.

Zapach waniliowy do samochodu ma te same właściwości, co świeżo ścięte kwiaty wanilii lub jej nasiona. I mimo, że jest to zapach bardzo intensywny i głęboki, to nie jest on zapachem drażniącym. Zarówno, wanilina uzyskana w procesie produkcji, jak i zapach waniliowy do samochodu, łagodzą napięcie nerwowe oraz uspokajają.

zawieszka zapachowa z logo poczta
Zawieszka zapachowa z logo poczty polskiej

Barwny świat zawieszek zapachowych do samochodów

Zawieszki zapachowe do auta nie muszą być nudne i nijakie. Nie muszą też przypominać słynnych choinek zapachowych sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie wybór zapachów był mocno ograniczony, o kształtach nie wspominając. Obecnie producenci i designerzy są w stanie wykroić na nasze życzenie każdy niemalże kształt i nanieść wymarzony wzór geometryczny, logo firmy lub zdjęcie bliskiej osoby. Nie zapominajmy także o ważnym aspekcie reklamowym, bowiem zawieszki zapachowe do auta, mogą być użytkowane z pełnym sukcesem, jako firmowy prezent lub gadżet reklamowy. Mała zawieszka zapachowa w gustownej folii lub woreczku materiałowym, opatrzona karteczką z nazwą darczyńcy, może nieść lepszy i skuteczniejszy przekaz, niźli opatrzony już długopis czy kalendarzyk. Coraz częściej jest, bowiem spotykana sytuacja, iż zawieszki zapachowe do auta ogrywają ważną rolę w firmowych kampaniach marketingowych.