Czym pachnie deszcz…?

Dla większości osób zapach deszczu to niezwykle specyficzny aromat, która kojarzy się z oczyszczającą mocą. U mieszkańców terenów, gdzie niestety występują tylko dwie pory roku, czyli mokra i sucha, zapach deszczu zwykle przywołuje pozytywne emocje. Zwiastuje on nadejście wielkich zmian, a mianowicie przebudzenie okolicznej flory i fauny. W wielkich miastach w sezonie letnim wyczekiwany deszcz uwalnia do skwaru, przynosi ulgę i wytchnienie od palącego słońca. Dla każdego deszcz pachnie inaczej, a wszystko to zależy od miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy i pory roku. To jak pachnie deszcz zależy od tego czy jesteśmy w dużym mieście, w zielonym lesie czy też w miejscach o dwóch porach roku. Zapachy są bardzo ważne w życiu każdego człowieka, stąd i zapach deszczu jest dla ludzi czymś niezwykle fascynującym, ciekawym.

Zapachy ziemi

Petrichor, czyli inaczej zapach deszczu, to zapach, który od wielu lat konsekwentnie pojawia się w rankingach ulubionych zapachów ludzi. Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ten wręcz nieuchwytny zapach świeżości, który to wyczuwalny jest przed deszczem lub zaraz po nim? Nazwa petrichor pochodzi z języka greckiego, gdzie słowo to oznacza „kamień”. Z kolei słowo „ichor” według greckiej mitologii oznacza płyn płynący w żyłach bogów.

Co ciekawe po raz pierwszy termin ten użył australijski naukowiec w 1964 roku. Ustalił on, że za zapachy i aromaty odpowiedzialne są przede wszystkim różnego typu bakterie, który to obecne są w glebie, zaś w czasie deszczu uwalniają do niej swoje przetrwalniki. Człowiek wdycha je podczas podczas deszczu i rozpoznaje jako wspomniany zapach deszczu. Z czasem tego typu teorie zostały potwierdzone też przez innych naukowców, którzy bazowali na odkryciu z 1964 roku. Dziś już wiadomo, że bakterie odpowiedzialne są za różnego typu procesy, które zachodzą w glebie. W efekcie tego uwalniane są różne aromaty, tak intensywnie wyczuwalne przez ludzi, szczególnie właśnie po deszczu.

Geosmina

Geosmina to łacińskie określenie oznaczające zapach ziemi. Petrichor znany jako mieszanka olejów roślinnych, które łączą się z aromatami wydzielanymi przez bakterie, a konkretnie aerozolem, są bardzo intensywnie uwalniane w czasie deszczu. Wszystkie tego typu aromaty przenoszone są wraz z wiatrem, ostrzegając tym samym ludzi i zwierzęta przed nadchodzącym deszczem. Co ciekawe substancją, która bierze największy udział w tworzeniu zapachu jest wspomniana geosmina, czyli zapach ziemi.

Specyficzne umiejętności

Wiele osób twierdzi, że potrafią wyczuć deszcz jeszcze zanim się pojawi. Głównie mówi się tu o delikatnym, letnim deszczu, którego sprawcą jest wspomniana geosmina, czyli petrichor i zapachy związane z pierwszymi kroplami deszczu, uderzającymi o ziemię. Za specyficzny zapach burzy odpowiedzialny jest z kolei ozon, który powstaje w wyniku połączenia się rozszczepiony ładunków elektrycznych cząsteczek tlenu. Ozon to więc specyficzna odmiana tlenu, która w starożytnej Grecji oznaczała „pachnący”, co też ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Według dostępnych danych wystarczy jedna cząsteczka ozonu na miliard, by była ona wyczuwalna. Biolodzy uważają, że zapachy, które uwalniane są z opadami deszczu mają niezwykle ważne znaczenie, ponieważ są one sygnałem ostrzegawczym dla zwierząt. Dzięki temu mogą one znacznie łatwiej przetrwać w środowisku. Dla ryb może to być oznaka rozmnażania, a dla ssaków drogowskaz, który będzie pokazywał gdzie udać się w poszukiwaniu na przykład wody.

Specyficzny zapach deszczu

Krople deszczu padające na ziemię

Zapach deszczu bardzo często pojawia się u twórców perfum, którzy różnie go opisują. Dla jednych jest to zapach mokrego betonu, dla innych zapach świeżości i lekkości. Ludzki nos jest niezwykle wrażliwy na geosmię, ponieważ wystarczy zaledwie 5 na trylion cząsteczek, aby zapach był dla nas wykrywalny. Zapach ten jest też dla wielu osób synonimem urodzaju i pomyślnych plonów. Od wieków uznawano go za coś szczególnie ważnego, przyjemnego. Geosmina może jednak popsuć zapach, ponieważ substancja ta nawet w niewielkiej ilość może zepsuć dobre wino lub nawet zanieczyścić wodę. Przez geosminę niektóre warzywa (na przykład buraki) mogą mieć ziemisty posmak, z kolei niektóre ryby będą się psuły. Co ciekawe, jednak istnieją sposoby na uratowanie zepsutej żywności. I tak na przykład ryby można uratować dodając do nich cytrynę, czyli kwas. Tu też warto podkreślić, że zapach deszczu zależy od miejsca, w którym się znajdujemy, a także rodzaju gleby.

Zapach deszczu w perfumiarstwie

Zapach deszczu doczekał się też swojego miejsca w perfumiarstwie. Petrichor wciąż zajmuje tam bardzo ważne miejsce w kategorii ulubionych zapachów perfum. Wszyscy, którzy oglądali serial „Doktor Who” dokładnie kojarzą ten zapach. Wprowadziła go Amelia Pont jako zapach perfum o takiej samej nazwie. I choć jest to produkt fikcyjny, wiele osób wciąż pragnie pachnieć deszczem. Na szczęście wiele znanych marek takich jak na przykład Marc Jacobs, zafascynowanych zapachem deszczu, stworzyło własne produkty o zapachu Rain.

Zawieszki zapachowe także mogą posiadać kompozycje przypominające orzeźwiający zapach deszczu. Sprawdź naszą ofertę i znajdź swoją ulubioną kompozycję zapachową!